През последната година Драматично-куклен театър Враца заложи на много интензивна работа, направи 13 премиери, от които половината – детски, каза директорът на театъра Владлен Александров, който пое управлението на културната институция през ноември миналата година.
„Очаквах това, което заварих тук. Най-големият проблем беше с репертоара на театъра, защото имаше много малко заглавия, които имаха възможност да привличат широк кръг от публика, а в детския отдел на театъра бяха още по-малко. Затова се заложи много интензивно на работа, почти нямаме месец без премиера, дори по две, а приходите увеличихме почти двойно“, обясни Александров, допълвайки, че през последните месеци театърът е имал по около 30 представления месечно.
Пернишкият театър „Боян Дановски“ ще отбележи 105-годишния си юбилей със спектакъл-изненада, съобщи директорът Екатерина Кънчева.
На 1 ноември, в театрален салон „Георги Русев“, ще бъде представен „105 години сред звездите“.
Всички актьори и изпълнители ще се включат напълно безвъзмездно, допълни още Кънчева. „Наричам ги добротворци, защото те откликнаха на идеята напълно безвъзмездно“, отбеляза тя.
Директорът се обърна към колегите си с думите: „Благодаря на всички творци участници, които изявиха желание да се включат, като ни поздравят добротворчески в този концерт - спектакъл“. Със свои изпълнения ще се участват Стефан Вълдобрев, Искра Радева, Ралица Бежан, Невена Бозукова, Цветомир Иванов, Таня Тошева, Антоанета Палазова, Надя Новоселска, Иво Аспарухов и Мони Владов, който ще влезе в ролята на воде
Национален театрален фестивал на любителските театри ще се състои на 27 и 28 септември в Нова Загора, каза Станимира Кънчева, началник отдел „Култура, медийна политика и интеграция на малцинствата“ в Община Нова Загора.
Организатори са Община Нова Загора и Народно читалище „Д.П.Сивков-1870".
Традиционно фестивалът се провежда през месец юни, но тази година в нощта преди началото му в Нова Загора падна градушка, в града бе обявено бедствено положение и културното събитие бе отложено, обясни Станимира Кънчева.
Фестивалът бе включен като първо мероприятие в програмата по случай празника на Нова Загора - Петковден. Много от участниците обаче няма да могат да се включат и той ще се редуцира в рамките на тези два дни, посочи тя.
Ще бъдат представени девет постановки. Участие са потвърдили театрални състави от Нова Загора, Раднево, Гълъбово,
Изложба на две японски изкуства – кири-е и икебана ще бъде показана в Триъгълната кула на Сердика (филиал на Регионалния исторически музей - София). Експозицията „Природна хармония“ започва днес и ще продължи до 6 ноември, съобщават организаторите.
По думите на организаторите природата е голяма и важна част от живота на японците – те й се възхищават, наслаждават, намират дълбок смисъл и символика в нея и я приемат за част от ежедневието и заобикалящата ги среда. „Тя е и един от важните и често срещани мотиви в изкуството на японските и българските кири-е творци и неразривна част от изкуството на подреждането на цветя - икебана. Погледнете през очите на българските и японски автори към заобикалящия ги свят и станете част от него“, отбелязват те.
От екипа отбелязват, че кири-е е японското изкуство за създаване на картини чрез изрязване
Художникът и преподавател по стенопис проф. д-р Олег Гочев подреди своя ретроспективна изложба в зала „Янаки Манасиев“ във Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. В нея са включени творби, създадени от автора по време на 20-годишната му работа като преподавател в това висше учебно заведение. Този период той определя като най-хубавите си години.
Експозицията е озаглавена „Между колеги. Педагогическа изложба“ и по традиция бе съпровождаща на традиционната за Факултета по изобразително изкуство годишната студентска изложба. Тя включва всички елементи в творческата работа на един стенописец, каза проф. Гочев.
„Стенописът е по-друг вид изкуство, което се разполага в публичната, жизнената среда на хората и в много отношения е в пряка връзка с тях“, коментира авторът. Затова
Музиканти от групите АББА, "Рейдиохед" и "Кюър" се присъединиха към световноизвестни актьори и писатели, като подписаха протестно писмо срещу нелицензираното използване на техни творби за обучение на изкуствен интелект, съобщават световните осведомителни агенции.
Хиляди творци подписаха писмото, публикувано във вторник - най-новото публично предупреждение за инструментите на изкуствения интелект, които могат да създават синтетични изображения, музика и текстове, след като бъдат обучени върху огромни масиви от произведения, създадени от хора.
Своите подписи под изявлението поставиха актрисите Джулиан Мур и Росарио Доусън, вокалистът на "Рейдиохед" Том Йорк, членът на АББА Бьорн Улвеус, Робърт Смит от "Кюър", писателят Казуо Ишигуро, актьорът Кевин Бейкън и композиторът Макс Рихтер. Автор на инициативата е британският композитор и бивш топ мениджър на технологичната комп
Сред направените през тази година промени директорът посочи и назначаването на много нови актьори, а сред постиженията отчете и успешното провеждане на Фестивала на малките театрални форми, който бе преместен от май през юни заради по-подходящото време. Работи се вече по програмата за следващото му издание, в което се очаква да има и сериозно чуждо участие.
По думите на директора трупата вече много пътува, включиотелно и на места, които не са били посещавани поне от 30 години. Сред любимите заглавия на публиката са „Роклята беглец“ и „Кошмарна комедия“, както и написания специално за ДКТ-Враца спектакъл „Добре дошли в България 2“ на Здрава Каменова и Гергана Димитрова. През декември публиката ще види още две нови премиери, а вече се работи и по най-новата постановка по текст на „Лазарица“ на Йордан Радичков.
Цигуларят Димитър Иванов ще бъде водещата творческа фигура – солист и диригент, във вечер, на която ще дебютират и двамата носители на голямата награда от третото издание на конкурса за млади инструменталисти „Кантус фирмус“ – Тодор Иванов (виолончело) – на 21 години, и Божидар Лазаров (пиано) – на 15 г., съобщават от „Кантус фирмус“.
По думите им Иванов принадлежи към плеядата български музиканти, които развиват кариера като солисти и концертмайстори на елитни оркестри по света. Наред с ангажиментите си на първи концертмайстор на Frankfurt Opern-und Museumsorchester, той често гостува като солист и камерен изпълнител в европейските културни центрове.
През миналата година беше специален гост в „Европейски музикал
Операта от Джузепе Верди "Трубадур" ще бъде представена на сцената на Държавна опера- Бургас на 23 ноември под диригентството на Иван Кожухаров, съобщават от културната институция в морския град.
В главните роли ще се изявят някои от солистите на операта. Тенорът Валери Георгиев ще изиграе трубадура Манрико, сопраното Мария Цветкова-Маджарова ще е Леонора, а мецосопраното Даниела Дякова и баритонът Александър Крунев ще са съответно Азучена и Граф ди Луна.
В спектакъла ще участват още басът Костадин Мечков в ролята на Ферандо, мецосопраното Лина Пеева като Инес, Милен Динолов като Руиц, Николай Николов в ролята на Стария циганин и Вълю Тотев като Вестител.
Режисурата и сценографията на "Трубадур" са дело на Иван Савов, а хореографията е поверена на Галина Калчева. Диригент на хора на операта ще е Александър Чепанов.
Цикълът „Невидима София" за 2024 година ще завърши с изложба, посветена на движимото културно наследство под наслова „Занаятчиите на София“, съобщи Цветана Кулинска, член на организаторите от „Програмата“.
Събитието ще се състои на 21 ноември в Централни хали.
През 2025 година ще продължим да разкриваме непознати аспекти от материалното и нематериалното културно наследство на София с още изложби, отбеляза Цветана Кулинска.
„Работим по няколко проекта, които ще фокусират вниманието върху знакови културни институции, като театрите на София и емблематични фигури от българската театрална сцена. Продължаваме да търсим вдъхновение в скритите, но значими символи на града, които често остават незабелязани“, каза тя.
Тази вечер цикълът „Невидима София“ продължава с фотографската изложба „Старите квартал
Музиката на българската формация “Аутентик” (Outhentic) се вписва чудесно в програмата на "Международния джаз фестивал" в Кайро, каза основателят на фестивала Амро Салах по време на откриването на шестнадесетото му издание.
Той добави, че към групата го е насочил приятел от България.
“Слушах музиката им и много ми хареса, много хубав микс от народна музика и джаз, изключително приятни аранжименти”, каза Амро Салах.
Тази година в емблематичното събитие край бреговете на Нил, в кампуса на Американския университет на площад “Тахрир”, участват артисти от петнадесет страни. България ще бъде представена от “Аутентик” с концерт на 7 ноември и с участие на основателя й Живко Василев в лекция и дискусия, посветена на балканската и българската музика и връзката й с арабските страни на 6 ноември. Провеждането на престижния м
Филмът „Смелата Ваяна 2“ за трета поредна седмица оглави боксофис класацията на Северна Америка, предаде Асошиейтед прес.
Анимацията добави 26,6 млн. щатски долара към приходите си на американския пазар през третата си седмица и 57,2 млн. щатски долара на международния пазар, с което общата му равносметка достигна 717 млн. долара. Сега "Смелата Ваяна 2" е четвъртият най-печеливш филм за годината, изпреварвайки „Дюн: Част втора“.
„Злодеида“, който е в четвъртата си седмица, донесе още 22,5 млн. щатски долара и зае второто място. Мюзикълът на „Юнивърсъл“ е спечелил над 359 млн. долара на американския пазар и над 500 млн. долара в световен мащаб.
„Крейвън Ловеца“ е на трета позиция с приходи от едва 11 милиона щатски долара за първия си уикенд. Филмът с Арън Тейлър-Джонсън в главната роля е с един о
Александров добави, че програмата за следващата година също ще е интензивна. Като начало ще се започне с репетиции по постановката „12 разгневени мъже“ от Реджиналд Роуз, последвана от класиката „Вишнева градина“ на Чехов, а за най-малките зрители ще бъде подготвен спектакълът „Неродена мома“ по български народни приказки.
„Радостното е, че имаме подкрепата на зрителите във Враца, които се връщат в театралните зали. Срещаме огромно разбиране и от страна на Общината, и ОбС-Враца за това, че в Северозапада трябва да има един голям културен институт, какъвто се явява нашият театър. А наличието и на Симфониетата също допринася за интелектуалното развитие на града“, посочи още Владлен Александров.